School Administration

School Administration
Head of School Professor Ekaterina Pavlovskaia         
School Adminstration Manager Mrs Joyce Clark
PA to Head of School Mrs Anne Wells

Research

Director of Research
Dr Edward Chadwick
 

Academic Line Managers Applied Dynamics and Structures Dr Alireza Maheri
  Chemical Processes and Materials Professor Jos Derksen
  Electrical and Electronic Systems Professor Gorry Fairhurst
  Solid Mechanics and Materials Professor Maria Kashtalyan
  Fluid Mechanics  Professor Vladimir Nikora


Director of Student Recruitment and Internationalisation

Professor Ana Ivanovic
 

Director of Education

Dr Euan Bain


Undergraduate Teaching

Director of Undergraduate Teaching

Dr Oleksandr Menshykov
 

Undergraduate Programme Leaders

   Programme Leader  Deputy
Chemical Engineering Dr Marcus Campbell Bannerman Dr Aniruddha Majumder
Civil Engineering Dr Paul Davidson Dr Nina Nikora
Electrical & Electronic Engineering Dr Fabio Verdicchio Dr Elena Giannaccini
Mechanical Engineering Dr Peter Dunning Dr Amir Siddiq
Petroleum Engineering Dr Hossein Hamidi Dr Kejian Wu

 

Undergraduate Level Coordinators

Level 1 Dr Thangavel Thevar
Level 2 Dr Amin Sharifi
Level 3 Dr Jefferson Gomes

Level 4

Dr Marina Menshykova

Level 5

 

Dr Marina Menshykova

 

 

Postgraduate Teaching

Director of Postgraduate Teaching

Dr Peter Hicks

 

Postgraduate Coordinators

Programme Coordinator Deputy
MSc Advanced Chemical Engineering Dr Waheed Afzal Dr Henry Tan
MSc Advanced Mechanical Engineering Dr Mehmet Kartal Dr Vahid Vaziri
MSc Advanced Structural Engineering Dr Mehmet Kartal Dr Vahid Vaziri
MSc Biomedical Engineering Dr Edward Chadwick Dr Wenbo Zhan
MSc Decommissioning Dr Alfonzo Martinez-Felipe Dr Prashant Jadhawar
MSc Energy Transition Systems and Technologies Dr Alfonso Martinez-Felipe Dr Prashant Jadhawar
MSc Industrial Robotics Dr Sumeet Aphale Dr Pascal Meissner
MSc Offshore Engineering Dr Srinivas Sriramula Dr Antonios Karadimos
MSc Oil & Gas Engineering Dr Roozbeh Rafati Dr Amin Sharifi
MSc Petroleum Engineering Dr Lateef Akanji Dr Yingfang Zhou
MSc Process Safety Dr Waheed Afzal Dr Henry Tan
MSc Project Management Mr John Cavanagh Dr Paul Davidson
MSc Renewable Energy Engineering Dr Davide Dionisi Dr Nina Nikora
MSc Safety & Reliability Engineering Dr Srinivas Sriramula Dr Henry Tan
MSc Subsea Engineering Dr Srinivas Sriramula Dr Antonios Karadimos
MSc Transport and Intelligent Mobility Dr Mark Beecroft TBC

 

Additional Contacts

Examinations Officer (Undergraduate)

Deputy Examinations Officer (Undergraduate)

Dr Andrew Starkey

Dr Piotr Omenzetter

Co-ordinator for PG Research Students Dr Mehmet Kartal
Deputy Co-ordinator for PG Research Students Dr Yukie Tanino
Co-ordinator for EngD Students Dr Mehmet Kartal
Project Allocation Co-ordinator (UG/PGT Individual Projects) Dr Kaliyaperumal Nakkeeran
Co-ordinator for Articulation Students Dr Ani Majumder
Senior Personal Tutor John Cavanagh
S4S (Student Peer Mentoriing) Co-ordinator Dr Henry Tan
Equality, Diversity and Inclusion Lead Dr Sumeet Aphale
Race Equality Champion Dr Israel Osofero
Co-ordinator for Student Scholarships Dr Alfonso Martinez-Felipe
International Exchange Coordinator Dr Fabio Verdiccio
Erasmus Coordinator Dr Panagiotis Kechagiopoulos
Coordinator of UG Programmes in Harbin Professor Ana Ivanovic
IET Academic Partner Co-ordinator Dr Peng Li
School Website Adviser Dr Marcus Campbell Bannerman
School Disability Co-ordinator Dr Waheed Afzal
School Safety Officer Grant Cordiner
School Retention Adviser Dr Andrew Starkey
e-Learning Champion Dr Nina Nikora
Information Champion for Engineering Dr Alireza Bagheri Sabbagh
Communications Champion Mrs Zaib McNeilly
Employability Co-ordinator

Dr Amir Siddiq

Chair of Engineering H&S Committee

Dr Yukie Tanino

School CPD Co-ordinator

Dr Oleksandr Menshykov