PROGRAMME

26th of February 2014

University of Aberdeen, Fraser Noble Building (FN1)

 

9.00 - 9.15

Registration

   

9.15 – 9.25

Welcome Address: Professor Igor Guz

   

 

Group 1 – Environmental & Industrial Hydraulics Research

9.25 – 9.35

Group Introduction: Professor V. Nikora

   

9.35 - 10.20

Vettori Davide, “Hydrodynamic performance of seaweed farms and their optimisation in the bio-fuel aquaculture: an experimental study”
 
Starnoni Michele, “modelling of pore scale migration of carbon dioxide in porous media”
 
Fraser Shaun, Turbulence, trophic interactions and sustainable energy extraction

   

10-20 - 10.35

Coffee Break

   

 

Group 2 - Materials & Chemical Engineering Research

10.35 - 10.45

Group Introduction: Professor J. Anderson

   

10.45 - 11.45

Wasfi Osman Samir, “efficient, functionally, and enhanced subsea pipelines”
 
Paterson Naomi  “Evaluation of the effect of compliant contact layers on the measurement of thermal conductivity of cement and concrete specimens”
 
Birse Frank, the direct carbon fuel cell: fundamentals and technological advantages”

 

Invited Speaker: Dr Ruirui Sun, MMI Engineering

   

11.45 - 12.45

Poster Session

   

12.45 - 13.30

Lunch

 

Group 3 - Power Systems, Communication & Optics Research

13.30 - 13.40

Group Introduction: Professor G. Fairhurst

   

13.40 - 14.40

Beenish Ayaz, “dynamically reconfigurable underwater wireless sensor networking”
 
Romieux Julien, “cooperative processing for wsn and its applications”
 
Nkwogu Daniel, “Quality of Service Optimization and Adaptive Learning in Wireless Sensor Actuator Networks for Control Applications”

   
 

Invited Speaker: Dr Khaled H. Ahmed, IEEE

 

Group 4 - Applied Dynamics Research

14.40 - 14.50

Group Introduction: Professor E. Pavlovskaia

   

14.50 - 15.50

Liao Maolin, “bifurcation techniques for identifying formation properties in drilling applications”
 
Casanovas Clara, “experimental study of trawl gear elements”
 
Moneso Alberto, "Design and Development of the GRANIT® System for Ground Anchorages Monitoring”

 

Invited Speaker: Dr Azam Nekahi, WIE

   

15.50 - 16.05

Coffee Break

 

Group 5 - Solid & Granular Mechanics Research

16.05 - 16.15

Group Introduction: Professor H. Chandler

   

16.15 - 17.00

El-Hussein Salisu, “Finite element simulation of guided waves in pipelines for third party attacks”
 
Russell Douglas, “Simultaneous Optimization of Damping and Tracking Controller Parameters via Selective Pole”
 
Abayomi Obisesan, “stochastic damage modelling of ship collisions”

   

17.00 - 17.15

Closing Ceremony & Prizes

   

17.15 - 18.00

Wine & Cheese