Contact information by team for Registry staff is detailed below.

Director of Student and Academic Services
Gillian Mackintosh
+44 (0)1224 27 2045
g.mackintosh@abdn.ac.uk

Academic Services

Rachael Bernard
Academic Registrar
Katja Christie
Deputy Academic Registrar
Pat Rowand
Assistant Registrar (Curriculum)
Emma Hay
Assistant Registrar (Academic Services)
Administrative Officer (Monday - Wednesday)
+44 (0)1224 27 4075
morag.macrae@abdn.ac.uk
Craig Stewart
Administrative Officer (Academic Services)
+44 (0)1224 27 3764
craig.stewart@abdn.ac.uk
Matthew Fullerton
Administrative Officer (Academic Services)
Naomi Brechin
Senior Secretary (Academic Services)
+44 (0)1224 27 3724
naomi.brechin@abdn.ac.uk
Catherine Andrews
Curriculum Administrator (Tuesday - Thursday)
+44 (0)1224 27 3201
Molly Davidson
Curriculum Administrator (Thursday - Friday)
+44 (0)1224 27 2048
Curriculum Administrator
+44 (0)1224 27 4595
Vacant
Curriculum Administrator (Monday - Wednesday)

Student Information Systems

Jennie Pearson
Deputy Academic Registrar (Student Information Systems)
Lisa Hall
Assistant Registrar (Student Information Systems)
Rosalyn Henderson
Assistant Registrar (Student Information Systems)
Jane Grant
Administrative Officer (Student Records Team)
+44 (0)1224 27 3741
janegrant@abdn.ac.uk
Moira Milne
Administrative Officer (Central Timetabling Team)
Linzi Morris
Student Information Analyst (Student Records Team)
+44 (0) 1224274471
linzimorris@abdn.ac.uk
Jackie Weston
Student Records & Reports Officer (Student Records Team)
+44 (0)1224 272476
j.weston@abdn.ac.uk
Helen Gray
Senior Secretary (Student Records Team)
Mary Fernie
Exams Officer (Central Timetabling Team)
Claire Wojciechowski
Time Table Officer (Central Timetabling Team)
Christine Burnett
Time Table Officer (Central Timetabling Team)
+44 (0)1224 273050
c.a.burnett@abdn.ac.uk
Tracey Robertson
Time Table Officer (Central Timetabling Team)
+44 (0) 1224 273614
t.robertson@abdn.ac.uk

 

Student Services

Yvonne Gordon
Deputy Academic Registrar (Student Services)
Robert Findlay
Assistant Registrar (Postgraduate and Fees)
Julie Adamson
Administrative Officer
Registry Officer for the Schools of Medical Sciences & Nutrition and Natural & Computing Sciences
Robyn Crabtree
Administrative Officer
Registry Officer for the Schools of Language, Literature, Music & Visual Culture and Psychology
Mandy Ewen
Administrative Officer (Postgraduate and Fees)
Ashley Fyffe
Administrative Officer
Registry Officer for the Schools of Engineering and Education
Dee McDonald
Administrative Officer (Postgraduate and Fees)
Registry Officer for the Schools of Law and Geosciences
Louise McKenzie
Administrative Officer
Registry Officer for the Schools of Biological Sciences and Divinity, History and Philosophy
Alyson Whyte
Administrative Officer
Registry Officer for the Schools of Engineering and Education
Kerry Harrison
Graduate Trainee
Registry Officer for the Business School and Social Sciences
Lorraine McDonald
Senior Secretary (Postgraduate and Fees)
Helen Wilcox
Senior Secretary
Sarah Cooke
Secretary
Aileen Davidson
Secretary
Kathleen Leslie
Secretary
Moira Milne
Secretary
Carol Wakeford
Secretary