Senate Attendance

2 December 2020

 Senate Attendance

2 December 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Apologies

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Apologies

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Present

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Present

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Present

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Present

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Present

Vacant  (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

 

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Apologies

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Apologies

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Vacant (Physical Sciences)

 

Jason Bohan(Health Subjects)

Apologies

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Apologies

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Cheryl Dowie (2020-2024

Present

Thereza Raquel Sales de Aguiar (2020-2024)

Present

Laura McCann (2020-2024) re-elected

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 0 vacancies)

 

Andrew Dilley (2020-2024)

Present

Joachim Schaper (2020-2024) (re-elected) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Joanne Anderson  (2020-2024)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 0 vacancies)

 

Mary Stephen (2020-2024)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Yvonne Bain (2020-2024)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2020-2024) (re-elected)

Present

Tom Rist (2020-2024) (re-elected)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Vacant  (2018-2022)

 

Ralph O’Connor (2018-2022)

Apologies

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2020-2024) (re-elected)

Present

Zeray Yidhego (2020-2024) 

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 2 vacancies)

 

Vacant (2020-2024)

 

Vacant (2020-2024)

 

Andrew McKinnon (2020-2024) (re-elected)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Apologies

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Biological Sciences (6 seats – 1 vacancy)

 

Isla Graham (2020-2024)

Present

Lesley Lancaster (2020-2024)

Present

 Vacant (2020-2024)

 

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 0 vacancies)

 

Wenlong Huang (2020-2022)

Present

Karen Gillies (2019-2022)

Apologies

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Apologies

Jonathan Pettit (2018-2022)

Present

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2020-2024) (re-elected)

Present

Chantal den Daas(2020-2024)

Apologies

Diane Dixon(2020-2024)

Apologies

Alasdair MacKenzie(2020-2024)

Present

Pietro Marini(2020-2024)

Present

Kathryn Martin(2020-2024)

Present

Aravinda Meera Guntupall(2020-2024)

Present

Mintu Nath (2020-2024)

Present

Neil Vargesson (2020-2024) (re-elected)

Present

Shantini Paranjothy (2020-2024)

Apologies

Bettina Platt (2020-2024)

Present

Valerie Spiers (2020-2024)

Present

Gareth Jones (2020-2024) (re-elected)

Present

Dawn Thompson (2020-2024)

Present

Delma Childers (2020-2024)

Present

 

School of Psychology (4 seats – 1 vacancy)

 

Sandie Cleland(2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

 

Constanze Hesse (2019-2022)

Present

Amelia Hunt (2019-2022)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2020-2024) (re-elected)

Present

Ekaterina Pavlovskaia  (2020-2024)

Present

Russell McKenna (2020-2024)

Apologies

Yukie Tanino (2018-2022)

Apologies

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 1 vacancy)

 

Brice Rea  (2020-2024) (re-elected)

Present

Rebecca Crozier (2020-2024)

Present

 Alex Brasier (2020-2024)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Apologies

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Matthew Collinson (2020-2024)

Present

Georgios Leontidis (2020-2024)

Present

Nir Oren (2020-2024)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Senate Assessors

 

Lindsay Tibbetts  (until 2023)

Present

 

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Ondrej Kucerak, Vice-President for Education

Present

Javier González Cuervos , Vice-Chair of Education

Present

Sofia Puentes Ferreira, School Convener (Business)

Apologies

Taylan Campbell, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Present

Vacant, School Convener (Education)

 

Ava Lindberg, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Tarken Moore, School Convener (Law) 

Present

Braiden Smith, School Convener (Social Science) 

Apologies

Max Charles Vallarino , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Daniel Vonnak, School Convener (Medicine)

Present

Alina Zorn, School Convener (Medical Sciences)

Apologies

Janet Gauthier, School Convener (Psychology) 

Present

George Bostick, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Marijus Juodka , School Convener (Natural & Computing Sciences)

Present

Lkhagvabazar Ortgonjargal, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Laura Ong, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Present

Daniel Cutts, Postgraduate Representative (Research students)

Present

 

Student members – in attendance

 

Louise Henrard, Welfare Officer

Apologies

 

21 October 2020

 Senate Attendance

21 October 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Apologies

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Apologies

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Present

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Apologies

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Present

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Apologies

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Apologies

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Apologies

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Apologies

Vacant  (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

-

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Apologies

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Vacant (Physical Sciences)

-

Jason Bohan(Health Subjects)

Present

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Cheryl Dowie (2020-2024

Present

Thereza Raquel Sales de Aguiar (2020-2024)

Present

Laura McCann (2020-2024) re-elected

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Apologies

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 2 vacancies)

 

Vacant  (2020-2024)

-

Joachim Schaper (2020-2024) (re-elected) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Vacant  (2020-2024)

-

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 0 vacancies)

 

Mary Stephen (2020-2024)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Yvonne Bain (2020-2024)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2020-2024) (re-elected)

Apologies

Tom Rist (2020-2024) (re-elected)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Vacant  (2018-2022)

-

Ralph O’Connor (2018-2022)

Apologies

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Zeray Yihdego (2020-2024)

Present

Vacant  (2020-2024) 

-

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 2 vacancies)

 

Vacant (2020-2024)

-

Vacant (2020-2024)

-

Andrew McKinnon (2020-2024) (re-elected)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Apologies

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 2 vacancies)

 

Isla Graham (2020-2024)

Apologies

Vacant (2020-2024)

-

 Vacant (2020-2024)

-

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 0 vacancies)

 

Wenlong Huang (2020-2022)

Present

Karen Gillies (2019-2022)

Present

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Apologies

Jonathan Pettit (2018-2022)

Apologies

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2020-2024) (re-elected)

Present

Chantal den Daas(2020-2024)

Present

Diane Dixon(2020-2024)

Present

Alasdair MacKenzie(2020-2024)

Present

Pietro Marini(2020-2024)

Present

Kathryn Martin(2020-2024)

Apologies

Aravinda Meera Guntupall(2020-2024)

Present

Mintu Nath (2020-2024)

Present

Neil Vargesson (2020-2024) (re-elected)

Present

Shantini Paranjothy (2020-2024)

Present

Bettina Platt (2020-2024)

Present

Valerie Spiers (2020-2024)

Present

Gareth Jones (2020-2024) (re-elected)

Apologies

Dawn Thompson (2020-2024)

Present

Delma Childers (2020-2024)

Present

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2020-2024)

-

Vacant (2020-2024)

-

Constanze Hesse (2019-2022)

Present

Amelia Hunt (2019-2022)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2020-2024) (re-elected)

Present

Ekaterina Pavlovskaia  (2020-2024)

Present

Russell McKenna (2020-2024)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 1 vacancy)

 

Alex Brasier  (2020-2024)

Present

Rebecca Crozier (2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

-

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 1 vacancy)

 

Matthew Collinson (2020-2024)

Present

Georgios Leontidis (2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

 

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

 

 

Senate Assessors

 

Lindsay Tibbetts  (until 2023)

Present

 

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Ondrej Kucerak, Vice-President for Education

Present

Javier González Cuervos , Vice-Chair of Education

Present

Sofia Puentes Ferreira, School Convener (Business)

Apologies

Taylan Campbell, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Present

Vacant, School Convener (Education)

-

Ava Lindberg, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Tarken Moore, School Convener (Law) 

Present

Vacant, School Convener (Social Science) 

-

Max Charles Vallarino , School Convener (Biological Sciences)

Present

Daniel Vonnak, School Convener (Medicine)

Present

Alina Zorn, School Convener (Medical Sciences)

Present

Janet Gauthier, School Convener (Psychology) 

Present

George Bostick, School Convener (Engineering) 

Present

Vacant, School Convener (Geosciences) 

-

Marijus Juodka , School Convener (Natural & Computing Sciences)

Present

Lkhagvabazar Ortgonjargal, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Present

Laura Ong, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Present

Daniel Cutts, Postgraduate Representative (Research students)

Present

 

Student members – in attendance

 

Louise Henrard, Welfare Officer

Apologies

     

 

9 October 2020

 Senate Attendance - 9 October 2020

 

Principal

 

George Boyne

Apologies

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Present

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Apologies

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Apologies

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Apologies

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Apologies

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Apologies

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Present

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Present

Vacant (Dean for North American Affairs)

-

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Present

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Apologies

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Vacant (Physical Sciences)

-

Jason Bohan(Health Subjects)

Apologies

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Cheryl Dowie (2020-2024

Present

Thereza Raquel Sales de Aguiar (2020-2024)

Present

Laura McCann (2020-2024) re-elected

Apologies

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 2 vacancies)

 

Vacant  (2020-2024)

-

Joachim Schaper (2020-2024) (re-elected) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Apologies

Vacant  (2020-2024)

-

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 0 vacancies)

 

Mary Stephen (2020-2024)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Apologies

Yvonne Bain (2020-2024)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Present

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2020-2024) (re-elected)

Present

Tom Rist (2020-2024) (re-elected)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Vacant  (2018-2022)

-

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Zeray Yihdego (2020-2024)

Apologies

Vacant  (2020-2024) 

-

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Social Science (5 seats – 2 vacancies)

 

Vacant (2020-2024)

-

Vacant (2020-2024)

-

Andrew McKinnon (2020-2024) (re-elected)

Apologies

Ilia Xypolia (2018-2022)

Apologies

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 2 vacancies)

 

Isla Graham (2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

-

Vacant (2020-2024)

-

Paul Hallett (2018-2022)

Apologies

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 0 vacancies)

 

Wenlong Huang (2020-2022)

Present

Kate Gillies (2019-2022)

Present

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Apologies

Jonathan Pettit (2018-2022)

Present

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected)

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2020-2024) (re-elected)

Present

Chantal den Daas(2020-2024)

Present

Diane Dixon(2020-2024)

Present

Alasdair MacKenzie(2020-2024)

Present

Pietro Marini(2020-2024)

Apologies

Kathryn Martin(2020-2024)

Present

Aravinda Meera Guntupalli(2020-2024)

Present

Mintu Nath (2020-2024)

Present

Neil Vargesson (2020-2024) (re-elected)

Present

Shantini Paranjothy (2020-2024)

Present

Bettina Platt (2020-2024)

Present

Valerie Spiers (2020-2024)

Present

Gareth Jones (2020-2024) (re-elected)

Present

Dawn Thompson (2020-2024)

Present

Delma Childers (2020-2024)

Present

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2020-2024)

-

Vacant (2020-2024)

-

Constanze Hesse (2019-2022)

Present

Amelia Hunt (2019-2022)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2020-2024) (re-elected)

Present

Ekaterina Pavlovskaia  (2020-2024)

Present

Russell McKenna (2020-2024)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Present

 

School of Geosciences (5 seats – 1 vacancy)

 

Alex Brasier  (2020-2024)

Present

Rebecca Crozier (2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

-

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 1 vacancy)

 

Matthew Collinson (2020-2024)

Present

Georgios Leontidis (2020-2024)

Present

Vacant (2020-2024)

-

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Apologies

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Senate Assessors

 

Lindsay Tibbetts  (until 2023)

Apologies

 

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Dariya Koleva, Education Officer

-

Ondrej Kucerak, Vice-President for  Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

-

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Apologies

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

-

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Apologies

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Apologies

 

Student members – in attendance

 

Louise Henrard, Welfare Officer

Apologies

 

14 September 2020

Senate Attendance from 14 August 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Present

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Apologies

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Present

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Apologies

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Present

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Apologies

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Present

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Apologies

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Apologies

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Apologies

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Apologies

Gerry Hough (2017-2020)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Apologies

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Present

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Vacant (2018-2022)

Apologies

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Present

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Apologies

Robert Taylor (2018-2022)

Apologies

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Present

Johan Ranayagam (2019-2020)

Apologies

Andrew McKinnon (2017-2020)

Apologies

Ilia Xypolia (2018-2022)

Apologies

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Apologies

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Apologies

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2018-2022)

 

Karen Gillies (2019-2022)

Present

Cosimo de Bari (2018-2022)

Apologies

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Present

Jonathan Pettit (2018-2022)

Apologies

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Present

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Apologies

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Apologies

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Vacant (2016-2020)

Apologies

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Present

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Present

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Present

Alison Jack (2017-2020)

Apologies

Gareth Jones (2017-2020)

Apologies

Peter Murchie (2017-2020)

Apologies

Heather Wallace (2017-2020)

Present

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Apologies

Margaret Jackson (2017-2020)

Present

Constanze Hesse (2019-2012)

Apologies

Amelia Hunt (2019-2012)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Present

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Present

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 0 vacancies)

 

Brice Rea (2016-2020)

Present

Nick Schofield (2016-2020)

Present

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Apologies

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Apologies

Dariya Koleva, Education Officer

Apologies

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

Apologies

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Apologies

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Apologies

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Apologies

 

Student members – in attendance

 

Alexander Acheampong, Welfare Officer

Apologies

 

25 August 2020

Senate Attendance-  25 August 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Apologies

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Apologies

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Present

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

Dean of Qatar

Russell Williams

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Present

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Apologies

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Apologies

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Apologies

William Naphy (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

Apologies

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Apologies

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Present

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Apologies

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Present

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Apologies

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Gerry Hough (2017-2020)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Present

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Present

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Apologies

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Present

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Apologies

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Apologies

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Present

Johan Ranayagam (2019-2020)

Apologies

Andrew McKinnon (2017-2020)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Present

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Present

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

 

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2018-2022)

 

Karen Gillies (2019-2022)

Apologies

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Present

Jonathan Pettit (2018-2022)

Present

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Apologies

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Present

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Apologies

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Present

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Vacant (2016-2020)

 

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Apologies

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Present

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Apologies

Alison Jack (2017-2020)

Apologies

Gareth Jones (2017-2020)

Apologies

Peter Murchie (2017-2020)

Present

Heather Wallace (2017-2020)

Present

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Apologies

Margaret Jackson (2017-2020)

Present

Constanze Hesse (2019-2012)

Present

Amelia Hunt (2019-2012)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Present

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Present

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 0 vacancies)

 

Brice Rea (2016-2020)

Present

Nick Schofield (2016-2020)

Present

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Apologies

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Dariya Koleva, Education Officer

Apologies

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

 

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Apologies

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Apologies

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Apologies

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Apologies

 

Student members – in attendance

 

Louise Harard, Welfare Officer

Present

 

 

18 June 2020

Senate Attendance  - 18 June 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Present

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Present

Chris Collins (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Apologies

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Apologies

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Present

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Present

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Apologies

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Present

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Present

William Naphy (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

Present

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Present

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Present

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Gerry Hough (2017-2020)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Present

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Present

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Apologies

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Present

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Apologies

Johan Ranayagam (2019-2020)

Apologies

Andrew McKinnon (2017-2020)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Present

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Present

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Present

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Present

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2018-2022)

 

Karen Gillies (2019-2022)

Present

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Present

Jonathan Pettit (2018-2022)

Present

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Present

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Present

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Present

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Vacant (2016-2020)

 

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Present

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Present

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Present

Alison Jack (2017-2020)

Present

Gareth Jones (2017-2020)

Apologies

Peter Murchie (2017-2020)

Present

Heather Wallace (2017-2020)

Apologies

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Apologies

Margaret Jackson (2017-2020)

Present

Constanze Hesse (2019-2012)

Present

Amelia Hunt (2019-2012)                                                                                                            

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Present

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Present

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Present

 

School of Geosciences (5 seats – 0 vacancies)

 

Brice Rea (2016-2020)

Present

Nick Schofield (2016-2020)

Present

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Present

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Apologies

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Apologies

Dariya Koleva, Education Officer

Present

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

 

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Apologies

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Present

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Present

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Apologies

 

Student members – in attendance

 

Alexander Acheampong, Welfare Officer

Present

 

13 May 2020

Senate Attendance

13 May 2020

 

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

Present

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

Present

Greg Gordon (Law)

Present

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Present

Michelle Macleod (Interim) (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Present

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Muirhead (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Present

 

Dean of Qatar

Russell Williams

Apologies

 

Deans for Research

 

Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research)

Present

Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance)

Present

Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact)

Apologies

Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer)

Apologies

 

 

Dean for International

 

Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression)

Present

William Naphy (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

Present

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Present

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Present

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Dean for Employability and Entrepreneurship

 

John Barrow

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Jerry Morse (Health Subjects)

Present

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Present

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Gerry Hough (2017-2020)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Present

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Present

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

Present

Irene Couzigou (2017-2020)

Present

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Apologies

Johan Ranayagam (2019-2020)

Apologies

Andrew McKinnon (2017-2020)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Present

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Present

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Present

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Present

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 2 vacancies)

 

Vacant(2018-2022)

 

Karen Gillies (2019-2022)

Apologies

Cosimo de Bari (2018-2022)

Present

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Present

Jonathan Pettit (2018-2022)

Apologies

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Present

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Present

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Present

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Vacant (2016-2020)

 

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Present

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Apologies

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Present

Alison Jack (2017-2020)

Present

Gareth Jones (2017-2020)

Present

Peter Murchie (2017-2020)

Present

Heather Wallace (2017-2020)

Apologies

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Present

Margaret Jackson (2017-2020)

Present

Constanze Hesse (2019-2012)

Present

Amelia Hunt (2019-2012)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Present

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Present

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 0 vacancies)

 

Brice Rea (2016-2020)

Present

Nick Schofield (2016-2020)

Present

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Apologies

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Apologies

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Apologies

Dariya Koleva, Education Officer

Present

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

 

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Present

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Apologies

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Apologies

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Present

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Present

 

Student members – in attendance

 

Alexander Acheampong, Welfare Officer

Apologies

 

5 February 2020
Principal  
George Boyne Present
Vice-Principals  
Karl Leydecker (Senior Vice-Principal) Present
Ruth Taylor (Education) Present
Richard Wells (International Partnerships) Present
Marion Campbell (Research) Present
Alan Speight (Student Recruitment) Present
Heads of School  
Greg Gordon (Law) Present
Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy) Apologies
Michelle Macleod (Interim) (Language, Literature, Music & Visual Culture) Apologies
David Smith (Education) Apologies
Mervyn Bain (Social Science Present
Martin Meyer (Business) Apologies
Graeme Paton (Biological Sciences) Present
Arash Sahraie (Psychology) Present
Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition) Apologies
Pete Edwards (Natural & Computing Sciences) Present
David Muirhead (Geosciences) Apologies
Igor Guz (Engineering) Present
 

Deans for Research

 
Graeme Nixon (Dean for Postgraduate Research) Present
Michael Brown (Dean for Cultural Strategy and Research Governance) Apologies
Gary MacFarlane (Dean for Interdisciplinary Research and Impact) Apologies
Mirela Delibegovic (Dean for Industrial Engagement in Research and Knowledge Transfer) Present
   

Dean for International

 
Harminder Battu (Dean for International Student Pathways and Progression) Present

William Naphy (Dean for North American Affairs) (until 31 July 2020)

Present

 

 

Deans for Education

 

Abbe Brown (Dean for Student Support)

Present

Kirsty Kiezebrink (Dean for Educational Innovation)

Present

Kath Shennan (Dean for Quality Assurance/Enhancement

Apologies

 

 

Deans for Student Recruitment

 

Hazel Hutchison (Dean for Portfolio Development and Programme Promotion)

Present

Alison Jenkinson (Dean for Widening Access, Articulation and Outreach)

Present

Adelyn Wilson (Dean for International Stakeholder Engagement)

Present

 

 

Quality Assurance Committee

 

Derek Auchie (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Apologies

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School 

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Present

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy 

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Present

Gerry Hough (2017-2020)

Present

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education 

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture 

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Apologies

Tom Rist (2016-2020)

Apologies

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Present

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law 

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Present

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Apologies

Johan Ranayagam (2019-2020)

Apologies

Andrew McKinnon (2017-2020)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Present

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Biological Sciences 

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Present

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Present

Paul Hallett (2018-2022)

Present

Gareth Norton (2018-2012)

Apologies

Sarah Woodin (2018-2022)

Present

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition 

 

Vacant(2018-2022)

 

Katie Gillies (2019-2022)

Present

Cosimo de Bari (2018-2022)

Apologies

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Apologies

Jonathan Pettit (2018-2022)

Apologies

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Apologies

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Present

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Apologies

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Present

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Vacant (2016-2020)

 

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Present

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Present

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Present

Alison Jack (2017-2020)

Apologies

Gareth Jones (2017-2020)

Apologies

Peter Murchie (2017-2020)

Present

Heather Wallace (2017-2020)

Present

 

School of Psychology 

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Present

Margaret Jackson (2017-2020)

Apologies

Constanze Hesse (2019-2012)

Present

Amelia Hunt (2019-2012)

Present

 

School of Engineering

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Apologies

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Present

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Present

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences 

 

Brice Rea (2016-2020)

Present

Nick Schofield (2016-2020)

Apologies

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Present

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Natural & Computing Sciences

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Apologies

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Present

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Present

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Dariya Koleva, Education Officer

Present

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Apologies

Vacant, School Convener (Business)

 

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Present

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Present

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Apologies

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Present

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Present

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Present

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Present

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 
Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences) Apologies
Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science) Apologies
Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences) Apologies
Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students) Present
 

Student members – in attendance

 
Alexander Acheampong, Welfare Officer Apologies
9 December 2019

Senate Meeting – 9 December 2019

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

Present

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Ruth Taylor (Education)

Present

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Present

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Apologies

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Apologies

Michelle Macleod (Interim) (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Martin Meyer (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Apologies

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Apologies

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Apologies

David Jolley (Geosciences)

Present

Igor Guz (Engineering)

Apologies

 

Deans of Undergraduate Studies

 

Vacant (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

 

Alison Jenkinson (Science, Engineering and Health Subjects)

Present

 

Deans of Postgraduate Studies

 

Vacant (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

 

Ekaterina Pavlovskaia (Science, Engineering and Related Subjects) (also elected member of Senate)

Present

 

Dean of Graduate School

 

Graeme Nixon

Present

 

College Directors of Research

 

Michael Brown (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Gary Macfarlane (Health Subjects)

Apologies

Vacant (Physical Sciences)

 

 

 

Quality Assurance Committee

 

Kath Shennan (Dean)

Present

Derek Auchie (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Malcolm Hole (Physical Sciences)

Apologies

Jason Bohan(Health Subjects)

Apologies

 

International Deans

 

Vacant (Dean for South East Asia and Middle East)

 

William Naphy (Dean for North America) (also elected member of Senate and Senate Assessor)

Apologies

Emre Usenmez (Dean for China)

Apologies

Tania Fahey Palma (Dean for China)

Apologies

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Present

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Apologies

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Apologies

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Apologies

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Apologies

Gerry Hough (2017-2020)

Apologies

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Apologies

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Present

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Apologies

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Apologies

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Apologies

Ralph O’Connor (2018-2022)

Apologies

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Apologies

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Present

Johan Ranayagam (2019-2020)

Present

Andrew McKinnon (2017-2020)

Present

Ilia Xypolia (2018-2022)

Present

David Anderson (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Biological Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Martin Barker (2018-2020) (re-elected)

Present

David Lusseau (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Michelle Pinard (2016-2020) (re-elected)

Present

Paul Hallett (2018-2022)

Apologies

Gareth Norton (2018-2012)

Apologies

Sarah Woodin (2018-2022)

Apologies

 

School of Medicine, Medical Sciences & Nutrition (25 seats – 0 vacancies)

 

Mirela Delibegović (2018-2022) (re-elected) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Apologies

Karen Gillies (2019-2022)

Apologies

Cosimo de Bari (2018-2022)

Apologies

Lynda Erskine (2018-2022)

Present

Iain McEwan (2018-2022)

Present

Fiona Murray (2018-2022)

Apologies

Jonathan Pettit (2018-2022)

Apologies

Justin Rochford (2018-2022)

Present

Amanda Lee (2018-2022) (re-elected

Present

Diane Skåtun (2018-2022)

Present

Samantha Miller  (2018-2020)

Apologies

David Watts (2018-2020)

Present

Derek Scott (2018-2020) (re-elected)

Apologies

Jaya Jayasinghe (2016-2020)

Apologies

Ann Rajnicek (2016-2020) (re-elected)

Present

Kirsty Kiezebrink (2016-2020)

Apologies

Jennie Macdiarmid (2016-2020)

Present

Miriam Brazzelli (2017-2020) (re-elected)

Apologies

Neil Vargesson (2016-2020)

Present

Donna MacCallum (2016-2020) (re-elected)

Present

James Hislop (2017-2020)

Present

Alison Jack (2017-2020)

Apologies

Gareth Jones (2017-2020)

Apologies

Peter Murchie (2017-2020)

Present

Heather Wallace (2017-2020)

Apologies

 

School of Psychology (4 seats – 2 vacancies)

 

Katharina Schnitzspahn (2019-2020)

Apologies

Margaret Jackson (2017-2020)

Apologies

Constanze Hesse (2019-2012)

Present

Amelia Hunt (2019-2012)

Present

 

School of Engineering (5 seats – 0 vacancies)

 

Dragan Jovcic (2016-2020)

Present

Dubravka Pokrajac (2016-2020)

Apologies

Alfred Akisanya (2016-2020) (re-elected)

Apologies

Yukie Tanino (2018-2022)

Present

Maria Wiercigroch (2018-2022)

Apologies

 

School of Geosciences (5 seats – 0 vacancies)

 

Brice Rea (2016-2020)

Apologies

Nick Schofield (2016-2020)

Present

Jeff Oliver (2016-2020) (re-elected)

Present

Matteo Spagnolo (2018-2022)

Apologies

Colin North (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Natural & Computing Sciences (6 seats – 0 vacancies)

 

Joerg Feldmann (2016-2020)

Present

George Coghill (2016-2020) (re-elected)

Present

Celso Grebogi(2016-2020)

Apologies

Murilo da Silva Baptista (2018-2022) (re-elected)

Apologies

Peter Henderson (2018-2022)

Present

Richard Hepworth (2018-2022)

Present

 

Student members

 

Cecilia Wallback, Student Association President

Present

Dariya Koleva, Education Officer

Present

Ondrej Kucerak, Vice-Chair of Education

Present

Vacant, School Convener (Business)

 

Miguel de la Cal Moreno, School Convener (Divinity, History & Philosophy)

Present

Sean Nugent, School Convener (Education)

Apologies

Ivana Drdakova, School Convener (Language, Literature, Music & Visual Culture) 

Present

Louise Paterson, School Convener (Law) 

Present

Fiona Gyoeri, School Convener (Social Science) 

Apologies

Anton Kuech , School Convener (Biological Sciences)

Present

Thomas Short, School Convener (Medicine)

Apologies

David Mercieca, School Convener (Medical Sciences)

Apologies

Sophie Levine, School Convener (Psychology) 

Apologies

Amy Connelly, School Convener (Engineering) 

Apologies

Vacant, School Convener (Geosciences) 

 

Mihail Beshkov, School Convener (Natural & Computing Sciences)

Apologies

Kwadwo Boateng, Postgraduate Representative (Programmes taught in Arts, Humanities & Business, and Science)

Apologies

Jessica Brook, Postgraduate Representative (Programmes taught in Science, Engineering & MedicinePhysical Sciences)

Present

Christopher Lewis, Postgraduate Representative (Research students)

Present

 

Student members – in attendance

 

Alexander Acheampong, Welfare Officer

Present

9 October 2019

Senate Meeting - 9 October 2019

Principal

 

George Boyne

Present

 

Vice-Principals

 

Karl Leydecker (Senior Vice-Principal)

Present

Peter McGeorge (Education)

Apologies

Richard Wells (International Partnerships)

Present

Marion Campbell (Research)

Apologies

Alan Speight (Student Recruitment)

Present

 

Heads of School

 

Greg Gordon (Law)

Apologies

Paula Sweeney (Divinity, History & Philosophy)

Present

Michelle Macleod (Interim) (Language, Literature, Music & Visual Culture)

Present

David Smith (Education)

Present

Mervyn Bain (Social Science)

Present

Keith Bender (Interim) (Business)

Present

Graeme Paton (Biological Sciences)

Present

Arash Sahraie (Psychology)

Apologies

Siladitya Bhattacharya (Interim) (Medicine, Medical Sciences & Nutrition)

Present

Pete Edwards (Natural & Computing Sciences)

Present

David Jolley (Geosciences)

Apologies

Igor Guz (Engineering)

Present

 

Deans of Undergraduate Studies

 

Vacant (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

 

Alison Jenkinson (Science, Engineering and Health Subjects)

Present

 

Deans of Postgraduate Studies

 

Vacant (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

 

Ekaterina Pavlovskaia (Science, Engineering and Related Subjects) (also elected member of Senate)

Apologies

 

Dean of Graduate School

 

Graeme Nixon

Present

 

College Directors of Research

 

Michael Brown (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Apologies

Gary Macfarlane (Health Subjects)

Present

Vacant (Physical Sciences)

 

 

 

Quality Assurance Committee

 

Kath Shennan (Dean)

 Apologies

Derek Auchie (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

 Present

Marie-Luise Ehrenschwendtner (Arts, Humanities, Social Sciences and Business)

Present

Malcolm Hole (Physical Sciences)

 Apologies

Jason Bohan (Health Subjects)

 Apologies

 

International Deans

 

Vacant (Dean for South East Asia and Middle East)

 

William Naphy (Dean for North America) (also elected member of Senate and Senate Assessor)

Apologies

Emre Usenmez (Dean for China)

Apologies

Tania Fahey Palma (Dean for China)

Apologies

 

 

Librarian

 

Simon Bains

Present

 

Elected Members

 

University of Aberdeen Business School (5 seats – 0 vacancies)

 

Lindsay Tibbetts (2016-2020) (re-elected)

Apologies

John Lamb (2016-2020) (re-elected)

Present

Laura McCann (2016-2020)

Apologies

Alexandros Zangelidis (2018-2022)

Present

Allan Sim (2018-2022) (re-elected)

Apologies

 

School of Divinity, History and Philosophy (5 seats – 1 vacancy)

 

Paul Nimmo (2016-2020)

Present

Joachim Schaper (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2021)

Apologies

Gerry Hough (2017-2020)

Apologies

Alessandra Cecolin (2018-2022)

Present

Ben Marsden (2018-2022)

Present

 

School of Education (4 seats – 2 vacancies)

 

Rachel Shanks (2016-2020) (also Senate Assessor to Court until 30 September 2019)

Apologies

Elizabeth Curtis (2018-2022)

Present

Helen Martin (2017-2020)

Present

Stephanie Thomson (2018-2022)

Apologies

 

School of Language, Literature Music & Visual Culture (5 seats – 1 vacancy)

 

Amy Bryzgel (2016-2020)

Present

Tom Rist (2016-2020)

Present

Frauke Jürgensen (2018-2022)

Present

Suk-Jun Kim (2018-2022)

Apologies

Ralph O’Connor (2018-2022)

Present

 

School of Law (4 seats – 1 vacancy)

 

Irene Couzigou (2017-2020)

Present

Andrew Simpson (2016-2020)  (re-elected)

Present

Robert Taylor (2018-2022)

Present

Scott Styles (2018-2022) (re-elected)

Present

 

School of Social Science (5 seats – 1 vacancy)

 

Arnar Arnason (2019-2020)

Apologies

Johan Ranayagam (2019-2020)

Present

Andrew McKinnon (2017-2020)