School Administration

Head of School Professor Igor Guz
Deputy Head of School Professor Alfred Akisanya
School Adminstration Officer Mrs Joyce Clark
PA to Head of School Mrs Anne Wells

 

Academic Line Managers Petroleum & Natural Gas Engineering Professor Alfred Akisanya
  Chemical & Material Engineering Professor Jos Derksen
  Electrical & Electronic Engineering Professor Gorry Fairhurst
  Theoretical & Applied Mechanics Dr Richard Neilson
  Fluids & Structures Professor Vladimir Nikora

Undergraduate Teaching

Director of Undergraduate Teaching

Dr Paul Davidson


Undergraduate Programme Leaders

   Programme Leader  Deputy
Chemical Engineering Dr Euan Bain  Dr Marcus Campbell Bannerman
Civil Engineering Professor Ana Ivanovic  Dr Nina Nikora
Electrical & Electronic Engineering Dr Kaliyaperumal Nakkeeran  Dr Sumeet Aphale
Mechanical Engineering Dr Oleksandr Menshykov  Dr Amir Siddiq
Petroleum Engineering Professor Alfred Akisanya  Dr Hossein Hamidi

 

Undergraduate Level Coordinators

Level 1 Dr Thangavel Thevar
Level 2 Dr David Vega Maza
Level 3 Dr Oleksandr Menshykov

Level 4

Level 4 deputy

Prof. Maria Kashtalyan

Dr Claudia Martin

Level 5

Level 5 deputy

Prof. Maria Kashtalyan

Dr Claudia Martin

 

Postgraduate Teaching

Director of Postgraduate Teaching

Professor John Nelson

Deputy Director of Postgraduate Teaching

Dr Euan Bain

 

Postgraduate Coordinators

Programme Coordinator Deputy
MSc Oil and Gas Engineering Dr Thangavel Thevar Dr Amer Syed
MSc Renewable Energy Dr Davide Dionisi Dr Yukie Tanino
MSc Oil & Gas Structural Engineering Dr Paul Davidson Dr Marina Menshykova
MSc Project Management Dr John Cavanagh Dr Paul Davidson
MSc Safety & Reliability Engineering Dr Srinirvas Sriramula Dr Henry Tan
MSc Subsea Engineering Dr Peter Hicks Dr Antonios Karadimos
MSc Petroleum Engineering Dr Lateef Akanji Dr Roozbeh Rafati
MSc Process Safety Dr Euan Bain Dr Xiaodong Wang
Coordinator MSc Projects Dr Peter Hicks   

Research

Director of Research

Professor Dubravka Pokrajac

 

Additional Contacts

Examinations Officer (Undergraduate) Dr Andrew Starkey
Co-ordinator for PG Research Students Professor Tom O'Donoghue
Deputy Co-ordinator for PG Research Students Dr Yukie Tanino
Co-ordinator for EngD Students Dr Khaled Ahmed
Senior Personal Tutor John Cavanagh
S4S (Student Peer Mentoriing) Co-ordinator Dr Peter Hicks
Equality and Diversity Coordinator Professor Ana Ivanovic
Co-ordinator for Student Scholarships Dr Khaled Ahmed
International Exchange Coordinator Dr Fabio Verdiccio
Erasmus Coordinator Dr Panagiotis Kechagiopoulos
School Website Adviser Dr Marcus Campbell Bannerman
School Disability Co-ordinator Dr Amer Syed
School Safety Officer Grant Cordiner
School Retention Adviser Dr Andrew Starkey
e-Learning Champion Dr Nina Nikora
Employability Co-ordinator

Dr Amir Siddiq

Chair of Engineering H&S Committee

Dr Yukie Tanino

School CPD Co-ordinator

Dr Oleksandr Menshykov