AUSA and University of Aberdeen Excellence Awards 2021
Best Personal Tutor
  • Edward Thornton
  • Heidi Mehrkens
  • May Gray
Best Postgraduate Taught Lecturer
  • Alex Douglas
  • Graeme Nixon
  • Tania Fahey Palma
Best Student Class Rep
  • Chiara Ferdynus
  • Ibim Diri
  • Yvvone Lindie
Best Supervisor (Postgraduate Research)
  • Bert Timmermans
  • Katharina Schnitzspahn 
  • Mintu Nath
Best Supervisor (Undergraduate)
  • Asha Venkatesh
  • Jan Skakle
  • Richard Ibbetson
Best Support Staff
  • Diane Gerrie
  • Melanie Viney
  • Shane Alcobia Murphy
Best Undergraduate Lecturer
  • Aloyise Mulligan
  • Richard Hepworth
  • William Harrison
Funniest Lecturer
  • Alexander Brasier
  • John Barrow
  • Peter Henderson
Mental Health Champion
  • Derryck Shewan
  • Gundula Sharman
  • Timothy Baker
Most Accessible Lecturer (Champion for students with Disabilities)
  • Colin North
  • David Chorn
Most Inspiring
  • Bedour Alshaigy
  • Ian Jones
  • Tania Falhey Palma
Outstanding Contribution to Accessibility and Inclusivity in Blended Learning
  • Colin North
  • Derek Scott
  • Georgios Leontidis
Outstanding Contribution to Blended Learning (assessment)
  • Iain Greg
  • Rosa Moreno Lopez
  • Wenjing Zhao
Outstanding Contribution to Blended Learning (teaching)
  • Catriona MacDonald
  • Cheryl Dowie
  • Bill Harrison
Principal's Awards for Excellence in Professional and Support Services
Covid-19 Heroes 
  • Counselling Service 
  • Covid-19 Test Centre Team 
  • Hillhead Team 
Excellence in Creativity & Innovation
  • Careers Service
  • Morag Beedie
  • Student Recruitment and Engagement & Conversion Teams (multi-team award)
Excellence in Customer Service
  • Graeme Euington
  • Juliette Snow
  • Yu Qi
Excellence in Equality, Diversity & Sustainability
  • Equality and Diversity Team 
  • Owen Cox
  • Rebecca Rodger-Jones
Excellence in Leadership
  • Jenny Fernandes & Emma Forster (team nomination)
  • Lauren Howarth
  • Patricia Spence
Excellence in Partnership Working
  • Brian Paterson
  • Information Governance Team
  • Irene Pacitti
Outstanding Contribution to a Team or Role
  • Pat Rowand
  • Sarah Duncan
  • Sarah Miller
Outstanding Contribution to Continuity and Resilience
  • Estates and Facilities Directorate
  • Reading List Project Team
  • Teaching Technician Team
Outstanding Contribution to Supporting the Academic Community to Prepare for Blended Learning
  • The Centre for Academic Development 
  • Timetabling Team
  • Tracy Collier
Rising Star
  • Angela Michael
  • Julia Leng
  • Katie Bouchet
Principal's Prizes for Research and Engagement
Development Trust Award for Philanthropy Alumni Engagement 2021
  • The late Mrs Elaine Shallcross
  • Professor William Naphy
Public Engagement with Research Awards 2021
  • Amy Irwin 
  • Ana Payo-Payo 
  • Katie Bannister
  • Samantha Wileman 
Interdisciplinary Research Award 2021
  • Jennie Macdiarmid
  • Vikki Entwistle
Outstanding Research (Individuals) Awards 2021
  • Greta Bocedi
  • Kara Layton
  • Gordon Noble
  • Thomas Green
  • Abbie Mclaughlin
  • Clare Sutherland
Outstanding Research Project – Covid-19 Response & Recovery Award 2021
  • Craig Ramsay
  • Dora Corzo-Leon
  • Lesley Anderson
Outstanding Research Team Award 2021
  • Graeme Maclennan & CHaRT Team 
  • Pete Smith, Jo Smith and Astley Hastings
Success in Engagement with Industry Award 2021
  • Oliver Hamlet
  • Srinivas Sriramula