University of Aberdeen Takes you to the main page for this section

       


Prize List

Session 2006/07

ABAYAGUNAWARDANA PRIZEIAN ALISTAIR AUSTIN
ACUTE PAIN MANAGEMENT MEDAL IN ANAESTHESIASWEYN SINCLAIR GARRIOCH
ADO ADEYEYE PRIZEKORNEL ANDZSANS-BALOGH
AGA FIELDWORK PRIZECLAIRE JOANNE ANDERSON
AGA FIELDWORK PRIZEJENS KRISTIAN NORDBERG
AGA FIELDWORK PRIZESTEWART FRASER ROBERTSON
AGA FIELDWORK PRIZELYNDSAY ANN SINGER
AGA FIELDWORK PRIZETOM WILLS
AGRICULTURAL CENTENARY PRIZEHAYLEY LINDA RONALDSON
ALEXANDER ANDERSON SCHOLARSHIPAILSA CLAIRE SNAITH
ALUMNI ANNUAL FUND STUDENT STUDY SUPPORT GRANTSALAMAH AYYAD
ALUMNI ANNUAL FUND STUDENT STUDY SUPPORT GRANTHUI SIAN TAY
AM HUNTER PRIZE IN NEW TESTAMENTELSPETH JANE MACLEAN
AMAZON PRIZENEIL YOUNG
ANDERSON MEDAL AND PRIZE IN CLINICAL MEDICINELAURA MARGARET CASSELLS BEATTIE
ANN HELEN MACKAY PRIZE IN PATHOLOGYSUSAN EMMA MACFADYEN
ARNOLD KLOPPER PRIZE IN OBSTETRICS & GYNAECOLOGYSALLY FAY MCLEISH
ARNOTT PRIZE IN PHYSICSLORNA EDELSTEN
ASHLEY MACKINTOSH FUND ELECTIVE AWARDJONATHAN LOGIE
ASSOC OF PHYSICIANS ELECTIVE AWARD - PROJECT OUTLINE PROPOSALYA RU CHIM
ASSOC OF PHYSICIANS ELECTIVE AWARD - PROJECT OUTLINE PROPOSALRIZWAN GOHEER
ASSOC OF PHYSICIANS ELECTIVE AWARD - PROJECT OUTLINE PROPOSALSARAH HUTCHESON
ASSOC OF PHYSICIANS ELECTIVE AWARD - PROJECT OUTLINE PROPOSALCHIKEZIE CHIDI NWAFOR
ASSOCIATION OF PHYSICIANS ELECTIVE PRIZESEVIM ASLI BOZOK
ASSOCIATION OF PHYSICIANS INTERCALATED DEGREE PRIZEJENNIFER PONTIN
AUPEC PRIZE FOR BEST STUDENT GRADUATING WITH HONOURS IN ECONOMICSKSENIA BORISOVNA KOURBATOVA
AUPEC PRIZE IN PETROLEUM ECONOMICSBLAIR ANNANDALE
AUPEC PRIZE IN PETROLEUM ECONOMICSADAM PATERSON MAITLAND
BABTIE GROUP (ENGINEERING)LINDSAY DONALD STEPHEN MACKAY
BADLEY ASHTON PRIZECHARLOTTE ANNE HAMILTON
BAIN MEDAL IN MENTAL PHILOSOPHYAARON ROBINSON
BAIN MEDAL IN MENTAL PHILOSOPHYMARK NICHOLAS WALES
BANNERMAN-DOUGLAS PRIZE IN DIABETESNICOLA KATHERINE LANG
BARRON PRIZE IN CELTICFELICITY CULLEN DAVISON
BCS PRIZE FOR BEST LEVEL 2 COMPUTING SCIENCE STUDENTROBERT WILLIAM MACDONALD
BCS PRIZES IN COMPUTING SCIENCE FOR BEST CS2507 PROJECTANDREW JOHN MILLINGTON
BCS PRIZES IN COMPUTING SCIENCE FOR BEST CS2507 PROJECTMICHAEL SCHLAFLI
BEST LABORATORY PROJECT PRIZEDOUGLAS ELDER
BEST LABORATORY PROJECT PRIZEGRAHAM ROBERT PARKIN
BIOMEDICAL SCIENCES PRIZEANDREW GEORGE PEACE
BOXILL PRIZE IN MATHEMATICSJENNIFER MARY MCBEATH
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYJOHN MAURICETIMOTHY AMBROSE
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYCHRISTOPHER JAMES FARQUHAR FREEMAN
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYJOSEPH MICHAEL HIPPEY
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYEMILY JANE KAY
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYEOIN DAVID MCGREGOR
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYPAULA MARY MCNAMEE
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYPAULA JANE ROBINSON
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYANDREW STUART ROSE
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYEILIDH SIMPSON
BP PRIZES IN EXCELLENCE IN GEOLOGYNEIL DUNCAN
BRENDA PAGE MEMORIAL PRIZE IN GENETICSLENA KASTL
BRIMMELL'S PRIZE IN MATHEMATICSSERGEY ISHUTOV
BRITISH ASSOCIATION OF DERMATOLOGISTS ELECTIVE PRIZEDANIEL WEIAND
BURGESS PRIZE IN DIVINITYHEATHER MARGARET PEACOCK
CAITHNESS PRIZE IN HISTORYDANIELLE HOUSTON
CARDNO PRIZE AND JAMIESON MEDALSIEH YEAN KIEW
CARMICHAEL PRIZE IN MEDICINEPATRICK HUGH ROONEY
CASSIE PRIZE IN PHYSICSSTUART JOHN CAMPBELL
CASSIE PRIZE IN PHYSICSJULIA CHRISTINA JOHNSON
CATHERINE GAVIN PRIZE (HISTORY)ANDREW FERGUSON ROBB
CATHERINE GRANT MEDALVICTORIA JACQUELINE VANHOUTTE
CHAPMAN JB MEMORIAL PRIZEKEVIN JOENSEN
CHARLES GRANT CLARK PRIZE IN SURGERYKATE MARINA ROSE ARROW
CHARLES GRANT CLARK PRIZE IN SURGERYLAURA CHRISTINA FORSTER
CHEVRON PRIZEPAUL CHARLES RAMSEY
CLASS PRIZE IN TROPICAL ENVIRONMENTAL SCIENCEJANI PETTERI MANNIKKO
COLLIE PRIZE IN PLANT SCIENCEMARTHA BONNET DUNBAR
COMMUNITY COURSE PRIZE - PHASE ISUSAN EMMA LESLEY BROWN
COMMUNITY COURSE PRIZE - PHASE II (2M)SUSAN EMMA MACFADYEN
COMMUNITY COURSE PRIZE - PHASE II (3M)CATHERINE O'NEILL
COUTTS PRIZE IN CHEMISTRYJONATHAN JAMES CARTER
COUTTS PRIZE IN CHEMISTRYALAN JOHN MCCUE
COUTTS PRIZE IN CHEMISTRYJOANNA KAZIMIERA WIELGUS
CRUICK LAW PRIZE BEST LLB GRADUATEJENNIFER SHERRINGTON
CRUICKSHANK LAW PRIZE HONOURSALISTAIR JAMES RUSHWORTH
CRUICKSHANK LAW PRIZE HONOURSFINDLAY GEORGE FERGUSON STARK
DAVID BAIRD PROXIME ACCESSIT PRIZE IN MEDICINEELAINE RUTHERFORD
DAVID BROWN PRIZE IN NEW TESTAMENTFAYE SIOBHAN HENDRY
DAVID M SUTHERLAND MEMORIAL PRIZE IN FORENSIC MEDICINELAUREN HAZEL YOUNG
DAVID TOMORY PRIZE FOR MOST DISTINGUISHED MALE GRADUAND IN MEDICINEYI SHIAU NG
DAVIDSON PRIZE IN ACCOUNTANCYSUSAN MARGARET MCDONALD
DAVIDSON SMITH PRIZE IN CHILD HEALTHAYESHA TABASSUM BAIG
DAVIDSON SMITH PRIZE IN CHILD HEALTHIAIN STUART CHALMERS
DAVIS PRIZE IN FORESTRYMICHAEL JAMES THOMSON
DAWSON SCOTT PRIZEWILLIAM KANGAWAKAKO LLYTON MUMBA
DAWSON SCOTT PRIZEHEATHER MARGARET PEACOCK
DE GURBS PRIZE IN GREEKELISABETH MARGARETE KAUP
DE GURBS PRIZE IN MATHSROSS JAMES JAGGER
DEESIDE FIELD PRIZE IN MEMORY OF DR JOHN S SMITHANDREW FERGUSON ROBB
DEPARTMENTAL FINANCE PRIZESTEWART KING
DEREK OGSTON PRIZE IN HISTORY OF ARTCAROLE ANNE KERR FINDLAY
DEREK OGSTON PRIZE IN HISTORY OF ARTSUZANNE NATALIE PAUL
DICKIE PRIZE IN PLANT SCIENCESARAH GREENWOOD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IGORDON PATRICK BLACK
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISTUART ROBERT BRAITHWAITE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISUSAN EMMA LESLEY BROWN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISTEPHANIE ANNE BRUCE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IJENNIFER DMETRICHUK
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IANASTASIA LEOKADIA DOPIERALA
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE INICHOLAS HUGH DRIVER
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IALISTAIR MARK DUNCAN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IROSS ALEXANDER DUNLOP
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE INAOMI ENGEL
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IGILLIAN CATRIONA HENDERSON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ITHERESE REBECCA MARGARET KARLSSON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISIEH YEAN KIEW
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ICAROLINE GERALDINE LACEY
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISHONA JANE LEIGHTON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IELEANOR RUTH LOVE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IAISLING O'SHEA
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ICATHERINE POLLITT
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IWAI-YAN POON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IELENA POZZI
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IEMILY JANE PRINGLE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IAMANDA RODGER
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IWEI REN DANIEL SENG
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE ISARAH SHANKS
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IANNE-MARIE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IWILLIAM ANDREW THORNE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IKIERAN TITHERIDGE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVICTORIA JACQUELINE VANHOUTTE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)ALI MOHAMMED AL-QADHI
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)GORDON WILLIAM BLAIR
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)PHILIP MICHAEL BROWN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)INNES CRAWFORD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)SUSAN EMMA MACFADYEN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (2M)CLAIRE LOUISE PARKE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)REBECCA MARY BROWN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)KATHERINE EILIDH LEIGHTON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)EMMA MARY LIVINGSTONE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)ANNAMARIE ELLEN MAUELSHAGEN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)PAUL MCCABE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE II (3M)CATHERINE O'NEILL
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIFAY ALLAN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIDEBECCA CLAIRE BORROWMAN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIROBERT JOHN DONALD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIELAINE MONICA HADDOCK
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIINATALIE ELIZABETH HARPER
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIHANNAH RACHEL MARY HOLT
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIISARAH HUTCHESON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIICATRIONA JANE KYLE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIISALLY FAY MCLEISH
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIANGUS DAVID MITCHELL
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIANGHELIKI NOMIKOS
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIITHOMAS REEKIE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIOLIVER CHARLES SHAPTER
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIILYNN HEATHER SHIELDS
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIZOE ELISABETH SMEED
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIALISON LESLEY STEEN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIIAIN DAVID ROBERT THOMSON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIANGELA WAUGH
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIHANNAH WELSTEAD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIICAROL LEE WILSON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IIIEMILY CECILIA WRIGHT
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVANTHONY JAMES BAIRD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVLAURA MARGARET CASSELLS BEATTIE
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVJENNIFER RACHEL BOND
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVANGELA BOWMAN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVCATRIONA ELIZABETH BUCHAN
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVKAREN M CLARK
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVJUSTINE DOWNING
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVSCOTT RUSSELL HENDERSON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVMAIRI CLAIRE MACINNES
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVMORVEN ANNE MACKAY
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVCRAIG DONALD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVGARETH SAMUEL DAVID MORRISON
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVKIRSTY THOMSON MOIRA RODGER
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVELAINE RUTHERFORD
DISTINCTION IN MBCHB - PHASE IVALASTAIR DAVID URWIN
DOBBIE JOHN MEMORIAL PRIZESOPHIA SAKELLARIOU
DONAL BYRNE PRIZE IN ART HISTORYGREGORY SALTER
DOUGHERTY MARGARET ESSAY PRIZEKIMBERLEY TYNE DENNISON
DOUGLAS YATES PRIZE IN GERMANRONA IVY WILSON
DR A BREBNER TRUST - PROJECT IN CANCER RESEARCH OUTLINE PROPOSALSAADIA NASEEM SHAD
DR ETHEL M CRUICKSHANK TRUST PRIZE IN ANIMAL SCIENCEKAREN JEAN SMITH
DR. C C SMITH PRIZELISA MARIE DOYLE
DR. J A THIRD PRIZEREBECCA MARGARET MILLAR
DR. J A THIRD PRIZEDARIA MALWINA POLICZEW
DR. JOSEPH RAEBURN MUTCH MEMORIAL PRIZE IN OPHTHALMOLOGYAMY-LEE SHIRODKAR
DS CAIRNS PRIZE IN SYSTEMATIC THEOLOGYHEATHER MARGARET PEACOCK
DUNCAN MCKENZIE PRIZE IN ENGLISHVICTORIA AMANDA CONNOR
DURNO CHARLES PRIZE IN FRENCHMARIE LOUISE GIBB
DURNO CHARLES PRIZE IN FRENCHDANIELLE HOUSTON
DURNO PRIZE AND CHANOCK MEDAL IN ANATOMYCATHERINE POLLITT
DYCE DAVIDSON MEDAL IN THERAPEUTICSROBERT JOHN DONALD
EADIE PRIZECAROL ANNE PARKER
ECOLOGY PRIZECATRIONA BLUM
EDMOND PRIZE IN LAWFIONA MARIE CLARKE
EDS PRIZE IN COMPUTING SCIENCENEIL YOUNG
EDWARDS K PRIZE-MEDIEVAL HISTORYOLLI HENRIK BACKSTROM
EDWARDS K PRIZE-MEDIEVAL HISTORYSUSAN ELIZABETH MARSHALL
ELECTIVE ADVISERS' MEDALZUBAIR MUHEEN AHMED
ELECTIVE ADVISERS' MEDALAMIR REZA AMIRI
ELECTIVE ADVISERS' MEDALPANAGIOTIS ASIMAKOPOULOS
ELECTIVE ADVISERS' MEDALLANA MURDOCH FISHER
ELECTIVE ADVISERS' MEDALSUM TEAM LO
ELECTIVE ADVISERS' MEDALMAIRI CLAIRE MACINNES
ELECTIVE ADVISERS' MEDALJENNIFER ANN MURRAY
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN ANTHROPOLOGY FOR MEDICAL STUDENTSSTEPHEN JOHN RUSSELL MORTON
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN ANTHROPOLOGY FOR MEDICAL STUDENTSELAINE RUTHERFORD
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN ANTHROPOLOGY FOR MEDICAL STUDENTSSIMON AMRIT SAWHNEY
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN COMPARATIVE RELIGIOUS STUDIESSWEYN SINCLAIR GARRIOCH
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN COMPARATIVE RELIGIOUS STUDIESNICOLA NAVEN
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN HISTORICAL STUDIES FOR MEDICAL STUDENTSMATTEO BERNARDOTTO
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN HISTORICAL STUDIES FOR MEDICAL STUDENTSIAIN STUART CHALMERS
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN HISTORICAL STUDIES FOR MEDICAL STUDENTSRONAN GLYNN
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN HISTORICAL STUDIES FOR MEDICAL STUDENTSMORVEN ANNE MACKAY
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN LANGUAGES FOR MEDICAL STUDENTSLAURA MARGARET CASSELLS BEATTIE
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN LANGUAGES FOR MEDICAL STUDENTSYANNIS GOURTSOYANNIS
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN LANGUAGES FOR MEDICAL STUDENTSKATHERINE SARAH GREEN
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN LANGUAGES FOR MEDICAL STUDENTSKAREN MACARTHUR
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN MEDICAL EDUCATION STUDENTSLANA MURDOCH FISHER
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN MEDICAL EDUCATION STUDENTSSTUART DAVID KANE
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN MEDICAL EDUCATION STUDENTSYIN NI LOO
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN MEDICAL EDUCATION STUDENTSJENNIFER ANN MURRAY
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN MEDICINE & ECONOMICSALASTAIR DAVID URWIN
ELIZABETH LOCKHART PRIZE IN PHILOSOPHY FOR MEDICAL STUDENTSDANIELLE MARIA SCHEVEN
EMMA SMITH PRIZE IN PLANT & SOIL SCIENCESGIOVANNI CHIODI
ENID LINDER FOUNDATION AWARDALEXANDRA MARIE E BONSALL
ENID LINDER FOUNDATION AWARDSTEVEN JOHN BRESLIN
ENID LINDER FOUNDATION AWARDPAUL EDWARD JENNINGS
ENID LINDER FOUNDATION AWARDJENNIFER MARGARET KERR
ENID LINDER FOUNDATION AWARDKATIE JANE HALL STEWART
ENID LINDER FOUNDATION AWARDDONNA WAKEFIELD
ERNST & YOUNG PRIZE IN ACCOUNTANCY 2 - 1STLYNDA ANN MACGREGOR
ERNST & YOUNG PRIZE IN ACCOUNTANCY 2 - 2NDHILARY CRAWFORD
ERNST & YOUNG PRIZE IN ACCOUNTANCY JUNIOR HONOURS - 1STJILL MACRAE
ERNST & YOUNG PRIZE IN ACCOUNTANCY JUNIOR HONOURS - 2NDJOHN GODWARD
ESTATES GAZETTE PRIZE IN LAND ECONOMYJAMES MICHAEL ALBAN CONSTABLE
EWAN PRIZE IN RELIGIOUS STUDIESTHERESE FEILER
EWAN PRIZE IN RELIGIOUS STUDIESJODIE DIANA NOBLE
FAMILY LAW ASSOCIATION PRIZESARAH LOUISE DRUMMOND
FAMILY LAW ASSOCIATION PRIZECLAIRE CHRISTINE MCKAY
FAMILY LAW ASSOCIATION PRIZECLAIRE WILLIAMSON
FLORENCE MARY MACKENZIE BEQUESTGRAHAM DAVID BEE
FLORENCE MARY MACKENZIE BEQUESTJOANNE LOUISE COBBETT
FLORENCE MARY MACKENZIE BEQUESTCLAIRE HOLMES
FLORENCE MARY MACKENZIE BEQUESTAILIE VICTORIA LOCHHEAD
FLORENCE MARY MACKENZIE BEQUESTOLIVER CHARLES SHAPTER
FOOTE PRIZEIAN GEORGE FERGUSON
FOOTE PRIZEELSPETH JANE MACLEAN
FOOTE PRIZEGILLIAN M M MCLAY
FORBES MEDAL IN HISTORYCOLIN GEORGE HELLING
FRANCIS MORRISON PRIZE IN ENGINEERINGALASTAIR JAMES BISSET
FRIENDS OF WOODEND PRIZEKATY WADDELL
FULTON PRIZE IN NEUROLOGYKATHRYN JANE DUTHIE
GEDDES AEM PRIZE IN PHYSICSAILEEN MARGARET FORREST
GEOLOGY PRIZE FOR CREATIVITYGRAHAM EMERSON
GEOMAGNETISM EDINBURGH 1981 PRIZEJOHN MAURICE TIMOTHY AMBROSE
GEORGE & ALEXANDER GREIG PRIZE IN SCOTS LAWJACQUELINE LEE
GEORGE A SEFTON PRIZE IN SCOTTISH CHURCH HISTORYTILMAN GERBER
GEORGE BRUCE PRIZEVICTORIA AMANDA CONNOR
GEORGE MCKENZIE BEQUEST MEDALSCOTT RUSSELL HENDERSON
GEORGE MCKENZIE BEQUEST MEDALNATALIE FAYE JEFFERY
GEORGE THOM ELECTIVE PRIZENATHAN PETER DE LA HAYE
GEORGE THOMPSON MEDALSIEH YEAN KIEW
GEORGE THOMPSON MEDALCATHERINE POLLITT
GRAMPIAN DIABETES UK PRIZEANGELA BOWMAN
GREEN PRIZE IN LAWEMMA VICTORIA FRASER
GREENHORNE MEMORIAL PRIZE IN ENGINEERING DRAWINGRORY FORBES WILLIAM MACDONALD
GREENHORNE MEMORIAL PRIZE IN ENGINEERING DRAWINGCRAIG WILSON
GREENHORNE MEMORIAL PRIZE IN ENGINEERING DRAWINGSANZHAR ZHARKESHOV
GREIG PRIZE IN PHYSICSHODA GHODSI
GRIFFITH PRIZE IN PHYSICSKERRIN JAMES PINE
HANS KOSTERLITZ PRIZEJUDITH LESLEY TONER
HAYS CONSTRUCTION & PROPERTY OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARDSCOTT EUAN COPLAND
HENDRY AM PRIZE IN ORTHAPAEDIC SURGERYMORVEN ANNE MACKAY
HENDRY GEORGE MEMORIAL PRIZECLAIRE LOUISE GEDDES
HENRY PRIZE FOR LOGIC PHILOSOPHYCLARA MARY SUZANNE BEARDS
HENRY PRIZE FOR LOGIC PHILOSOPHYAMBER SALDIAS
HENRY PRIZE FOR LOGIC PHILOSOPHYELIZABETH SHEPHARD
HENRY PRIZE IN MENTAL PHILOSOPHY (MORAL PHILOSOPHY) (1939)NATHAN DALE BIRCH
HENRY PRIZE IN MENTAL PHILOSOPHY (MORAL PHILOSOPHY) (1939)CHRISTOPHER STEPHEN HODDER
HENRY PRIZE MENTAL PHILOSOPHY (POLITICAL ECONOMY)MORITZ OTTO MARIA PIATTI - FUENFKIRCHEN
HERBERT SMITH PRIZEBRUCE DUNCAN MANGEON FAIRWEATHER
HERBERT SMITH PRIZEJAMES IAN KUHLWILM
HUTCHISON PRIZE - MEDICAL PHYSICSSIDONIE LEATHER
HUTTON PRIZE FOR MENTAL PHILOSOPHYDANIEL JOSEPH ADAMS
IAIN COOK PRIZE IN HAEMATOLOGYSUSANNE FOKKEN
ICAS PRIZE FOR BEST ACCOUNTANCY HONOURS STUDENTROBERT MATHIESON
INSTITUTE OF MATHEMATICS APPLICATIONSALEXANDRA GKAZINOU
INSTITUTE OF MATHEMATICS APPLICATIONSADAM PATERSON MAITLAND
INSTITUTE OF MECHANICAL ENGINEERS - BEST PROJECT CERTIFICATEANTONY GORDON STABLES
INSTITUTE OF MECHANICAL ENGINEERS - BEST PROJECT PRIZEGARY LIM CHING YANG
INSTITUTE OF MECHANICAL ENGINEERS - BEST STUDENT CERTIFICATETHOMAS ANTH ONY ALDHOUS
INSTITUTE OF MECHANICAL ENGINEERS - BEST STUDENT PRIZEBRUCE LESLIE MURDOCH
INSTITUTION OF CIVIL ENGINEERS PRIZELAURA HOWIE
INSTITUTION OF ELECTRICAL ENGINEERS PRIZESALMAN FAROOQ
INSTITUTION OF STRUCTURAL ENGINEERSHAO MA
INTERCALATED BSC PROJECT PRIZE IN REPRODUCTIVE SCIENCEALASDAIR TAYLOR
IVERACH PRIZE IN SYSTEMATIC THEOLOGYSARAH JONES
JAMES CRAIG HOWIE MEMORIAL PRIZE - 1ST YEAREMMA VICTORIA FRASER
JAMES CRAIG HOWIE MEMORIAL PRIZE - 2ND YEARCALUM JAMES STACEY
JAMES MAIN PRIZE IN ENGINEERINGCHRISTOPHER WEBSTER
JAMES MATTHEWS DUNCAN MEDAL IN OBSTETRICSJENNIFER RACHEL BOND
JENKYNS PRIZEDAVID TALIESIN COLLINGWOOD
JOHN & GLADYS COLQUHOUN PRIZERACHEL LOUISE BOYCE
JOHN COOK AWARD IN GEOLOGYR FINDLAY A CRAIG
JOHN DOBBIE MEMORIAL PRIZE ELECTIVE TRAVEL AWARDDONALD ALEXANDER HANSON
JOHN HOPE PRIZEMORVEN IONA CAMPBELL
JOHN HOPE PRIZE - CHURCH HISTORYIAN GEORGE FERGUSON
JOHN HOPE PRIZE - SYSTEM THEOLOGYCAROL ANNE PARKER
JOHN LAIRD PRIZE FOR MORAL PHILOSOPHYHELEN UNWIN
JOHN ROSS HUNTINGTON PRIZE IN GENETICSHELEN ELIZABETH SARAH CHIPCHASE
JUDITH HOOK PRIZE IN CULTURIAL HISTORYKIER FIONA MULHOLLAND
KEITH MEDAL IN SURGERYMORVEN ANNE MACKAY
KPMG PRIZE IN ACCOUNTANCY - 1STORIANNE SONIA NGANSEU FANDIO
KPMG PRIZE IN ACCOUNTANCY MOST PROMISING 2ND YEARMHAIRI CLAIRE MCCOMBIE
KPMG PRIZE IN ACCOUNTANCY-2NDLEONOR SHI YEE LEE
KPMG PRIZE IN ACCOUNTANCY-3RD YEARJILL MACRAE
LADY JAMESON FELLOWSHIPTHON HON YONG
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZEJAMIE DAVID ARMSTRONG
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZEMORAG CATHERINE CHRISTOFFERSEN
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZELUCY GRAY DAVIES
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZEJOHANNA LOUISE MILLAR
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZEGILLIAN SANGSTER
LAW SOCIETY & SOCIETY OF ADVOCATES PRIZECAROLINE SINCLAIR
LEES DR JOHN PRIZE IN GERMANCLAIRE PARTOUCHE
LINDSAY MARGARET LAIRD PRIZE (ZOOLOGY)LINE CORDES
LIZARS MEDALSIEH YEAN KIEW
LOCKHART BEQUEST PRIZEROBERT JOHN DONALD
LOCKHART BEQUEST PRIZESALLY FAY MCLEISH
LOCKHART BEQUEST PRIZEANGHELIKI NOMIKOS
LOCKHART BEQUEST PRIZELYNN HEATHER SHIELDS
LOGICA PRIZE IN COMPUTINGWITOLD SLOWINSKI
LORD PRESIDENT COOPER PRIZEALASDAIR ROBERT MACMILLAN
LOUISE TOMORY PRIZE FOR MOST DISTINGUISHED FEMALE GRADUAND IN MEDICINEMORVEN ANNE MACKAY
LUCY PRIZERANALD RODERICK MACDONALD
LUMSDEN & SACHS PRIZE IN BIBLICAL STUDIESKEVIN JOENSEN
LYON PRIZEHODA GHODSI
MACGILLIVRAY PRIZE IN ZOOLOGYJOHANNES PAAVO MARKUS HEINONEN
MACQUIBBAN PRIZE IN MEDICINEANAIS ROSICH-MEDINA
MACQUIBBAN PRIZE IN SURGERYSIMON AMRIT SAWHNEY
MARGARET CHRISTIE PRIZE IN CHURCH HISTORYDOMINIK ALEKSANDER SZCZESNY
MCFARLANE PRIZE IN GEOGRAPHY - 1ST YEARFLORA ELISABETH IMRIE
MCFARLANE PRIZE IN GEOGRAPHY - 2ND YEARKIRSTEN MARY WINTER
MCHARDY PRIZECHRISTOPHER DAVID CRUICKSHANK
MCWILLIE PRIZESIEH YEAN KIEW
MEDICAL INSURANCE AGENCY CHARITY AWARDHELEN LOUISE MCFERRAN
MEDICAL WOMEN'S FEDERATION MEDICAL SCHOOL PRIZEKELLY MAY ROBBINS
MENTAL HEALTH FOUNDATION (MALCOLM MILLER TRAVEL FELLOWSHIP)ALAN DAVIDSON
MENTAL HEALTH FOUNDATION (MALCOLM MILLER TRAVEL FELLOWSHIP)ADELINE WOOI HUONG GONG
MENTAL HEALTH FOUNDATION (MALCOLM MILLER TRAVEL FELLOWSHIP)CALLUM THOMAS KAYE
MENTAL HEALTH FOUNDATION (MALCOLM MILLER TRAVEL FELLOWSHIP)ZOE ELISABETH SMEED
MENZIES PRIZE IN ENGLISHHILDA RODGER
MESTON PRIZE IN ENGLISHCANDICE ALEXANDRA SMITH
MILLER & BRYCE CONVEYANCING PRIZELINDSAY ELLEN ANDERSON
MILLER & BRYCE CONVEYANCING PRIZEGILLIAN SANGSTER
MILNE MEMORIAL PRIZE : BLELESLEY JANE WILSON
MINERALOGICAL SOCIETY STUDENT AWARDCATHERINE V. WOLNER
MINTO PRIZE IN ENGLISHDANIEL REDINGER
MITCHELL PRIZE IN GEOLOGYCLAIRE JOANNE ANDERSON
MRS ELIZABETH STEPHEN WILSON PRIZE IN PRACTICAL THEOLOGYJONATHAN ROBERT ALEXANDER GASTON
MUNDAY & VENN PRIZE IN MEDICINE - 3RD & 4TH YEARSIAIN DAVID ROBERT THOMSON
MUNDAY & VENN PRIZE MEDICINE - 1ST & 2ND YEARSSUSAN EMMA MACFADYEN
MURRAY MEDALMORVEN ANNE MACKAY
NAN SHEPHERD PRIZE IN SCOTTISH LITERATUREKENNETH JAMES KEIR
NEIL PRIZEIAN GEORGE FERGUSON
NEIL PRIZECHRISTOPHER LUNN
NEUROSCIENCE PRIZENICHOLAS IAN NEWTON
NICOL PRIZE IN ZOOLOGYJANET ELIZABETH MACLEAN
O'DELL MEMORIAL PRIZE IN GEOGRAPHYMARK SPEED
OGSTON PRIZE IN SURGERYANAIS ROSICH-MEDINA
PALAEONTOLOGICAL ASSOCIATION PRIZEHANNAH LOUISE CAINE
PAMELA BACARISSE PRIZE IN HISPANIC STUDIESKATHRYN ELIZABETH ANDERSON
PAMELA BACARISSE PRIZE IN HISPANIC STUDIESFIONA FAITH GEDDES
PAUL TOMASSI PRIZE IN LOGICPIOTR KRZYSZTOF ANDRUSZKIEWICZ
PAUL TOMASSI PRIZE IN LOGICNICHOLAS JAY JEERAKUN
PAUL TOMASSI PRIZE IN LOGICGIACOMO STUCCHI PRINETTI
PAULL & WILLIAMSON PRIZEJOHANNA LOUISE MILLAR
PERCIVAL PRIZE IN GEOLOGYROWAN MCALLISTER
PETER F SMITH PRIZE IN MEDICINEALASDAIR JAMES JESSUP
PHARMACOLOGY PRIZEJOHN A MISKELLY
PHARMACOLOGY PRIZESONIA WATSON
PLASTIC SURGERY PRIZEMORVEN ANNE MACKAY
PRICEWATERHOUSECOOPERS PRIZE:1ST FA3 & MA3YUEN YAN CHENG
PRICEWATERHOUSECOOPERS PRIZE:2ND FA3&MA3JILL MACRAE
PROFESSOR FG PENNANCE PRIZE IN LAND ECONOMYJELENA KUPCOVA
PROFESSOR HANS KOSTERLITZ AWARDAUSTIN CAMERON NICHOL
PROFESSOR JOHN MALLARD AWARDKIRSTY SPICER
PROFESSOR R A M CASE PRIZEAHMED AL-KHAMIS
PROFESSOR R A M CASE PRIZEELLEN JANE PARRY
PROFESSOR R A M CASE PRIZEMICHELLE NIMALI PERERA
PROFESSOR ROY MELLOR MEMORIAL PRIZE IN HUMAN GEOGRAPHYBRYONY ANN MCPHERSON
RENNET MEDAL IN MATHEMATICSDAVID ROBERT LEVERTON
REV MALCOM LAING MA MEMORIAL PRIZEDONALD NEIL MACLEOD
RICHARD SMITH ALLAN PRIZE IN MECHANICAL ENGINEERINGBENJAMIN WOODWARD
RICHARDSON PRIZE IN GENERAL PRACTICEGARETH SAMUEL DAVID MORRISON
RICS RURAL PRIZEHELEN MARGARET THOMSON
RIXON, ERNEST & DAVID PRIZELINDSAY RHONA MCPHERSON
ROE FREDERICK PRIZE IN FRENCHRODRIC DAVID CONS
ROSS TAYLOR COMMUNITY COURSE PRIZEJULIE KAY WILSON
RTPI (LAND ECONOMY) PRIZEANDREW ALASTAIR LOVE
RUSSELL MEDAL IN PATHOLOGYSUSAN EMMA MACFADYEN
RUSSELL MEDAL IN PATHOLOGYCLAIRE LOUISE PARKE
SALMOND PRIZE IN SYSTEM THEOLOGYLOIS AIMEE BELL
SANDY LAW MEMORIAL PRIZE IN GENERAL AGRICULTURESTUART W MARCHBANK
SANDY MURRAY PROGRAMMING PRIZEPIOTR KRZYSZTOF ANDRUSZKIEWICZ
SANDY MURRAY PROGRAMMING PRIZEDAVID FRASER BRUCE
SANDY MURRAY PROGRAMMING PRIZEBENJAMIN JAMES BUCHAN
SANDY MURRAY PROGRAMMING PRIZEMARCIN HYNEK
SCATTERTY PRIZE IN PREVENTIVE MEDICINEJOHN ALEXANDER FORD
SCOTT FINNIE PRIZE IN ACCOUNTSCLAIRE LOUISE HUGHES
SCOTT PRIZE IN MEDICAL MICROBIOLOGYPAUL MCCABE
SCOTTISH HYDRAULICS STUDY GROUP PRIZE IN ENGINEERINGSCOTT EUAN COPLAND
SCOTTISH HYDRAULICS STUDY GROUP PRIZE IN ENGINEERINGLINDSAY DONALD STEPHEN MACKAY
SEAFIELD MEDAL ENGLISHVICTORIA CLARKE-ADAIR
SEAFIELD MEDAL ENGLISHANNA MARIE FANCETT
SEAFIELD MEDAL ENGLISHTHERESE FEILER
SEAFIELD MEDAL ENGLISHEMMA JANE GREY
SEAFIELD MEDAL ENGLISHPHILIPPA GWEN PAULA MAYES
SEAFIELD MEDAL ENGLISHLEVI JOHN REEVES
SENATUS PRIZE IN ENGLISH LITERATUREKENNETH JAMES KEIR
SHEILA MCLELLAN PRIZE IN GENDER STUDIESJACQUELINE LAURA HOGG
SHEILA MCLENNAN PRIZE IN GENERAL PRACTICELANA MURDOCH FISHER
SHEPHERD AND WEDDERBURN PRIZECALUM JAMES STACEY
SHEPHERD MEMORIAL MEDAL IN SURGERYARFON GETHYN MORGAN TREGELLIS POWELL
SIMKIN LEONARD MEMORIAL PRIZEEMMA MAIRI SHEILS
SIMPSON PRIZE IN MATHEMATICSFRANCES ANN MORENC JONES
SIR DUGALD BAIRD MEMORIAL MEDAL IN OBSTETRICSLYNN WALLACE
SIR JAMES MACGREGOR AWARDLOUISE AMY ROBIATI
SIR PATRICK MANSON AWARDGLADYS MARGARET ANNE MCCOLLUM
SKINNER GEORGE PRIZE IN AGRICULTURESAMANTHA FLANNIGAN
SMITH/SHAND PRIZE IN CLINICAL MEDICINEELAINE RUTHERFORD
SPORTS SCIENCE PRIZEGRAHAM DAVID BEE
SPORTS STUDIES PRIZEALISON FREW
SPORTS STUDIES PRIZEJENNY LOUISE JACK
STRACHAN BURSARY IN MEDICINE & THERAPEUTICSJAYNE DRAFFIN
STRUTHERS MEDAL & PRIZE ANATOMYANAIS ROSICH-MEDINA
STUART PRIZES IN HEBREWEILEEN SEMPLE
SYBILL MAGEE PRIZE IN HISTORYDANIELLE HOUSTON
TAYLOR & WOOD PRIZE IN RHEUMATOLOGYGARETH SAMUEL DAVID MORRISON
THE FELICIA MURRAY LEFEBVRE PRIZEKEAVA MCMILLAN
THE NORMAN LEVY PRIZE IN ENGINEERINGCHRISTOPHER ANDREW ALEXANDER BOND
THOMAS LAUDER CARR PRIZELOUISE ALISON BROWN
TOTALFINAELF PRIZE IN GEOLOGY & PETROLEUM GEOLOGYLUKE IAN DENNIS FAIRWEATHER
TRAIL PRIZE IN PLANT SCIENCECATRIONA BLUM
WALKER PRIZE IN OLD TESTAMENTKEVIN JOENSEN
WALTER KEIR MEMORIAL PRIZE IN ENGLISHCATHERINE PATRICIA HILARY
WATT PRIZE IN PUBLIC HEALTHRUTH MCCULLOUGH
WATTIE PRIZEDANIEL REDINGER
WERNHAM PRIZE FOR MORAL PHILOSOPHYBRYCHAN CROMWELL
WERNHAM PRIZE FOR MORAL PHILOSOPHYANDREW CHRISTOPHER WOODHALL
WHITEMAN MEMORIAL PRIZE FOR BEST PROJECTCHARLOTTE ANNE HAMILTON
WHYTE PRIZE IN ACCOUNTANCYMATTHEW KEITH ALLAN
WILLIAM WITTE PRIZE IN GERMANANNA THERESE CANNINGS
WOOD-MELVEN PRIZE IN PALAEONTOLOGYLOUISE MAREE BROWN

University Office · King's College · Aberdeen AB24 3FX
View contact details

University Home · Study Here · A to Z Index · Email & Telephone Directories
· Contacts/Help · Maps · Privacy Policy & Disclaimer · Accessibility Policy