An overview of the Group's upcoming and past (since 2013) seminars is given below. The seminars are held in the Fluid Mechanics Teaching Lab (FN037) in the Fraser Noble Building. If you would like to give a talk as part that fits within the Group's interests please contact the current seminar organizers Otto Neshamar and Wada Patella

2018

Date/Time

Speaker

Title

21st Feb
13.00hr
Tom Baxter
(University of Aberdeen)
North Sea Oil and Gas Transformational Technologies
7th Feb
13.00hr
Peter Hicks
(University of Aberdeen)
Gas-cushioned droplet impacts at low ambient pressures
10th Jan
13.00hr
Tamás István Józsa
(University of Edinburgh)
Skin friction reduction potential of compliant coatings

2017

Date/Time

Speaker

Title

29th Nov 
13:00hr
Buğra Bayık 
(University of Aberdeen)
Vibration based structural health monitoring in top tensioned risers
24th May 
13:00hr
Heather Turnbull
(University of Aberdeen)
Fuzzy finite element model updating of a laboratory wind turbine blade for structural modification detection
28th Apr
14:00hr
Dr Orest Shardt
(University of Limerick)
Manipulation and Separation of Colloidal Particles with CO2
15th Mar
13:00hr
Tom Baxter
(University of Aberdeen)
How to burn more oil and gas but slash emissions? Offshore power stations.
1st Mar
13:00hr
Naveed Muhammad
(University of Aberdeen)
Rheolog​y of the biological exudates and its implications for stabilizing soil
15th Feb
13:00hr
Zaibin Lin
(University of Aberdeen)
Investigation of nonlinear wave-induced seabed response around mono-pile foundation

 

2016

Date/Time

Speaker

Title

14th Dec
13:00hr
Prof Jos Derksen
(University of Aberdeen)
Oil recovery at the nano-scale: drops sliding over solid surfaces due to shear flow
7th Dec
13:00hr
Dr Israel Osofero
(University of Aberdeen)
Behaviour and Design of Prestressed Stayed Struts
23rd Nov
13:00hr
Victoria Kurushina
(University of Aberdeen)
Vortex-induced vibrations: modification and calibration of wake oscillator
09th Nov
13:00hr
Tom Baxter
(University of Aberdeen)
Decommissioning the Sustainability Challenge
12th Oct
12:30hr
James Power
(University of Aberdeen)
Moment resisting fin-plate connections in tubular steel and composite columns
28th Sep
13:30hr
Clara Casanovas-Revilla
(University of Aberdeen)
The interaction between fishing ground gear and the seabed
15th June
12:30hr
Dr Joep van der Zanden
(Un. of Twente, Netherlands)
Turbulence and sand transport dynamics under a large-scale laboratory breaking wave
1st June
12:30hr
Prof John Nelson
(University of Aberdeen))
Smart Journey Planning – Exploring the role of Social Media
18th May
12:30hr
Paride Nardone 
(TU Braunschweig)
Surface and form resistance partitioning
2nd May
11:00hr
Dr Mario Franca
(EPFL, Switzerland)
Transport and fate of momentum, sediments and diluted species in environmental hydraulics
6th Apr
12:30hr
Gianluca Lazzaro
(Università di Padova, Italy)
Run-of-river hydropower in Alpine regions: multi-objective optimisation of the plant capacity
1st Mar
12:30hr
Brian Polagye
(University of Washington, USA)
Hydrodynamics of Cross-flow Turbines
25th Feb
12:30hr
Lorenzo Brignoli
(University of Waterloo, Canada)
The effects of aquatic vegetation growth on discharge calculation in natural watercourses: A high-resolution study featuring novel techniques

 

2015

Date/Time

Speaker

Title

11th Nov
12.30hr
Maggie Creed
(University of Edinburgh)
Water, sediment and bed morphological change
15th July
12.30hr
Sergio Maldonado
(University of Edinburgh)
Quasi-2-Layer model for sediment transport and morphological evolution
10th June
12.30hr
Dr Pietro Scandura
(University of Catania, Italy)
A numerical investigation of acceleration-skewed oscillatory flows
1st June
12.30hr
Dr Manousos Valyrakis
(University of Glasgow)
Assessing the capacity of turbulent flows to conduct geomorphic work
6th May
12hr
Hamish Biggs
(University of Aberdeen)
Flow-vegetation interactions at the large patch scale
29th Apr
13.00hr
Dr Ramon J Batalla
(University of Lleida, Spain)
River responses to damming: the case of the Ebro (N.E. Spain)
22nd Apr
12.30hr
Costas Papadopoulos
(University of Aberdeen)
Time-averaged hydrodynamic equations for mobile-bed conditions
25th Mar
12.30hr
Maria Bejar
(University of Lleida, Spain)
Impact of gravel mining on benthic invertebrate communities: linking ecological status to geomorphic disturbance
11th Mar 
12:30hr
Dr Jean-Christophe Comte
(University of Aberdeen)
Modelling groundwater resources in complex hydrogeological environments: developing combined approaches for model parameterisation, calibration and verification
11th Feb
12:30hr
Prof Maurizio Righetti
(University of Trento, Italy)
The effect of biota on benthic sediment stability and its interpretation in the Shields curve
28th Jan
12:30hr 
Michele Starnoni
(University of Aberdeen)
Modelling single and two-phase flow on micro-CT images with application to geological storage of CO2

 

2014

Date/Time

Speaker

Title

10th Dec
12.30hr
Dr Amer Syed
(University of Aberdeen)
Viscoelasticity of thixotropic fluids
26th Nov
12.30hr
Dr Peter Hicks
(University of Aberdeen)
Modelling gas-cushioned droplet impacts on porous surfaces and on heated surfaces with phase change
14th Nov
12.30hr
Dr Justin Finn
(University of Liverpool)
Simulating Lagrangian sediment dynamics in the bottom boundary layer
26th Sept
12:30hr
Dr Barbara Berx
(Marine Scotland Science)
Ocean circulation in the Faroe Shetland Channel -- or "fluid dynamics with a larger bin size" 
11th July
12.00hr
Mark Stewart
(University of Aberdeen)
Turbulence structure of rough-bed open-channel flow II
6th June
12.00hr
Mark Stewart
(University of Aberdeen)
Turbulence structure of rough-bed open-channel flow I
21st May
12.00hr
Dr Bernhard Statzner
(CNRS, Paris)
Bed-sediment engineering by lotic plants and animals: implications for sediment transport and morphodynamic processes
18th April
12.00hr
Dr Scott Draper
(University of Western Australia)
Stability of subsea pipelines on mobile seabeds
14th Feb
13.00hr
Prof Paul Hallet
(University of Aberdeen)
Engineering earth with biology: how plants and microorganisms in soil change its mechanical behaviour and fluid transport

 

2013

Date/Time

Speaker

Title

13th Dec
13.00hr
Dr David Vega-Maza
(University of Aberdeen)
Uncertainty budgets: an introduction
29th Nov
13.00hr
Dr Yakun Guo
(Universityt of Aberdeen)
Numerical simulation of lock-exchange flow descending a slope in open channel
11th Oct
13.00hr
Dr Peter Hicks
(University of Aberdeen)
Controlling the growth of laminar streaks in boundary layers
23 Aug
13.30hr
Julia C Boell
(Un. Federal do Paraná, Brasil )
How do interfacial rheological properties of microemulsions, surfactants and foams affect EOR?
23 Aug
13.00hr
Daniel F Salviano
(Un. Federal de São Carlos, Brasil)
Acoustic Levitation: A novel technique to measure accurately surface tension
2nd Aug
13.00hr
Estevao Carlos &
Felipe Andrade

(University of Aberdeen)
A Computational Framework for the Evolutionary Cuckoo Search Algorithm: Standard Benchmark Test-Cases and Applied Engineering Problems
1st July
13.00hr
Tomoko Shimamoto 
(University of Queensland)
Updated “grab and dump” model for sediment transport under acceleration skewed waves
24th May
13.00hr
Dr Amer Syed
(Imperial College)
Non-conformal flow of CO2 in subsurface reservoirs
10th May
13.00hr
Kate Sparrow
(University of Aberdeen)
The effect of bed permeability on oscillatory boundary layer flow
12th April
15.30hr
Hamza Javar Magnier
(Manchester University)
Simulation of protein folding pathways and aggregation
29th Mar
13.00hr
Dr Ahmed H Elsheikh
 (University of Texas, Austin)
Subsurface Modelling at the University of Texas in Austin
19th Mar
13.00hr
Prof Vaughan R Voller
(University of Minnesota)
Non-local sediment transport models using fractional calculus